14 feb Vlastivedná vychádzka do Pisztoryho paláca
„Komunizmus plní historické poslanie – zbaviť všetkých ľudí sociálnej nerovnosti, všetkých foriem útlaku a vykorisťovania, vojnových hrôz – a nastoluje na svete mier, prácu, slobodu, rovnoprávnosť, bratstvo a šťastie všetkých národov.“
Tak tento nápis možete nájsť na jednej z platní vo vstupnej hale Pisztoryho paláca na Štefánikovej ulici. Mladšie ročníky si ho pamätajú ako múzeum Vladimíra Iľjiča Lenina, no a Lenin sa tam naozaj stále nachádza (hľadaj v pivnici za plátnom v kine ☺).
V sobotu 11. februára sa Pisztoryho pálac otvoril na pár hodín a viac ako 150 vychádzkových nadšencov malo možnosť prechádzať sa po jeho veľkých aj malých sálach a predstavovať si, ako kedysi vyzeral.
Nič také by sa nebolo bývalo stalo, ak by neexistovala jedna mladá dizajnérka organizujúca vlastivedné vychádzky na zaujímavé miesta Bratislavy – Pavlína Morháčová. Nie je to Pavlínin prvý ´výstrelok´; na svedomí má aj M_P_BA – mapu Bratislavy s pozoruhodnými, veľakrát škaredo-čarovnými miestami – krčmami, reštauráciami, zabudnutými alebo nezvyklými zákutiami Bratislavy; všetko s originálnymi popismi ku každému miestu.
Vlastivedné vychádzky sú akoby prenesením mapy do praxe. A my pri tom samozrejme nechceme chýbať, keďže tento rok máme v pláne okrem šírenia myšlienok hodných šírenia aj podporiť aktivity hodné uskutočnenia.
O Pisztoryho paláci nám rozprávala Dorotka zo Starého mesta (to znie ako z rozprávky ☺), vďaka ktorej sme sa dozvedeli, že palác si na konci 19. storočia dal postaviť Felix Pisztory – úspešný prešporský lekárnik, ktorý sa navyše aj dobre oženil. Nikto nevie, čo sa s rodinou Pisztorzových neskôr stalo, počas druhej svetovej vojny však už bol palác sídlom veľvyslanectva Nemeckej ríše, no a po vojne sa z neho stalo Leninovo múzeum.
Niky so sochami zamurovali a osadili platňami oslavujúcimi Sovietsky zväz a socializmus. Veľké miestnosti necitlivo predelili múrmi, vysoké zdobené stropy zakryli zníženými sadrokartónovými stropmi, zimnú záhradu s kovanými okennými rámami nahradili sklobetónom a v pivnici vzdelávali komunistické dietky propagandistickými filmami.
Počas prechádzky po paláci sa kde tam ozvalo, že palác je v hroznom stave, že ako môžu niečo nechať takto schátrať, že štát kašle na pamiatky, dokonca že komunisti sa o palác oveľa lepšie starali…
Ja si však myslím, že väčšina by Pisztorymu palácu povedala toto: zaľúbila som sa do teba. Preto, lebo cez tvoju bezútešnosť vidím, aký si krásny. A teším sa na budúcoročný dizajnvíkend, aby som Ťa mohla vidieť opäť.
Ďakujem Pavlíne a Starému mestu za peknú sobotňajšiu hodinku.
A samozrejme sa teším na ďalšiu vlastivednú vychádzku!
Fotky z vychádzky nájdete v našom Facebook albume.