05 júl TEDxBratislava má za sebou už trinásty ročník
V sobotu 27. mája sme spoločne oslávili trinásty ročník najstaršieho TEDx podujatia na Slovensku. Tohtoročného podujatia s témou “Z tmy do svetla” sa zúčastnilo takmer 300 účastníkov, ktorí si vypočuli trinásť inšpiratívnych vystúpení, umelecký program, a užili desiatky sprievodných aktivít a chutný catering.
Čím bol trinásty ročník výnimočný?
Pojem “Z tmy do svetla” môže označovať mnohé – tak ako označuje časti dňa, historické udalosti, životné situácie, alebo umenie a vedu, označuje aj “výstup” nášho podujatia z tmavších divadelných priestorov do presvetlenej galérie, ako tomu tento ročník bolo. Zmenou bol aj dátum konania podujatia, ktoré sa namiesto tradičnej, prvej júlovej soboty uskutočnilo koncom mája.
Program
Aj tento rok boli rečníci rozdelení do štyroch blokov. Prvý blok otvoril podnikateľ Hugo Repáň so svojím talkom o recyklačnom projekte EcoButt, v rámci ktorého mení cigaretové ohorky na stavebný materiál na úpravy ciest a chodníkov. Nasledoval Lukáš Priškin, zakladateľ sociálneho podniku Deeply, v ktorom sa snažia cez kvalitne odvedenú prácu búrať predsudky voči zdravotne a sociálne znevýhodneným ľuďom a zároveň vytvárať flexibilné pracovné miesta. Manažérka Lucia Morvai, stojaca pri zrode systému zálohovania plastových fliaš a plechoviek na Slovensku, prezradila vďaka čomu je projekt taký úspešný a ako využiť túto skúsenosť pri riadení iných projektov. Prvý blok uzavrel expert na digitálne inovácie Filip Dřímalka s konceptom nepráce a prečo je dôležité sa v tejto progresívnej dobe prispôsobiť a nadobudnúť nové dovednosti.
Druhý blok vystúpení otvorila saxofonistka Lenka Molčányová s hudobným doprovodom v podaní Pavla Berezu. Po umeleckom vystúpení účastníkov podujatia previedla spisovateľka Iryna Zelyk pojmom emocionálna záhrada, predstavujúcim dôležitosť porozumenia našich, ako aj detských pocitov, a ich vzájomné rešpektovanie, spracovávanie a prijímanie a to najmä v dnešnej uponáhľanej dobe. Za ňou nasledovala Denisa Šulcová, prvá slovenská horská vodkyňa, ktorá popri materstve a navzdory všetkým “prečo by” išla za svojím snom a získala najvyššie vzdelanie v lezeckej brandži – certifikát medzinárodného horského vodcu UIAGM/IFMGA. Na záver druhého bloku vystúpili inštruktori sebaobrany Jasmína a Pavel Houdekovci propagujúci prevenciu násilia cestou emancipačnej sebaobrany, ktorej základom je spoznať a obhájiť svoje hranice.
Aj tretí blok zahájilo umelecké vystúpenie v podaní hudobníka Martina Geišberga, ktorý svojou hudbou na moment preniesol účastníkov podujatia z átria Slovenskej národnej galérie na pomyselnú lúku plnú kvetov a pokoja. V umeleckom duchu sa niesol aj prvý talk tohto bloku a to vďaka vystúpeniu výtvarníka Erika Šilleho, ktorý účastníkov previedol svojimi umeleckými začiatkami a priblížil, aká dôležitá je v živote inšpirácia, ale aj potreba vyjadriť sa. Nasledoval zoológ Adrián Purkart, ktorý v rámci talku Mravčie society účastníkov povzbudil k zamysleniu sa nad nami a našim postavením v rámci prírody. Uzavretie tretieho bloku sa nieslo v znamení odpustenia a jeho dôležitosti, ktorým previedla účastníkov psychologička Lucia Záhorcová, ktorá zároveň porozprávala o tom, že si aj napriek tomu, že nie vždy môžeme ovplyvniť to, čo sa nám stane, môžeme vybrať spôsob, ako budeme na danú situáciu reagovať.
Posledný, štvrtý blok, otvorila dizajnérka Lucia Ciranová, ktorá účastníkom prezradila, že sa pod pojmom dizajn neskrýva len moderný, zaujímavo vyzerajúci nábytok, ale zmena spôsobu myslenia, pohľadu na vec a nezáväzné pohrávanie sa s tým, ako by mohli byť veci inak. Neurochirurgička Veronika Magočová porozprávala o Parkinsonovej chorobe, ktorá je druhým najčastejším neurodegeneratívnym ochorením, a o využití bezrámovej metódy na Slovensku pri jej liečbe. Trinásty ročník podujatia TEDxBratislava uzavrel dokumentárny fotograf Marek Pupák s jeho talkom o projekte Blue grandma, ale aj o tom, že fotografie nie sú len aktivita, ale pozeranie sa na svet, hľadanie spojitostí, vzťahov a stôp, ktoré tu po sebe ako ľudia nechávame.
Diskusie
Po skvelých ohlasoch z minuloročného podujatia sme do programu zaradili aj moderované diskusie s rečníkmi a rečníčkami, do ktorých sa účastníci mohli zapojiť a klásť rečníkom otázky pomocou aplikácie. Diskusií sa zúčastnili Lukáš Priškin a Filip Dřímalka, Denisa Šulcová a Iryna Zelyk, a taktiež Lucia Záhorcová a Jasmína a Pavel Houdekovci.
Sprievodné aktivity
Na 2. poschodí SNG bolo pripravených niekoľko skvelých aktivít. Aktivitu si pre účastníkov pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, v rámci ktorej si mohli vyskúšať písanie na stroji v Braillovom písme, naučiť sa viac o tom, ako nevidiaci využívajú digitálne zariadenia alebo si zahrať hry pre nich prispôsobené. Vďaka občianskemu združeniu Živica si mohli priamo na mieste vyrobiť vlastný kompost alebo sa zapojiť do súťaže o lístok na TEDxBratislavaWomen 2023, v rámci ktorej účastníci skúmali rastliny od nášho partnera Jungle roastery rozmiestnené v priestoroch galérie. Pre súťaživé typy bola pripravená aj ďalšia aktivita s názvom Sprievodca mestom, v rámci ktorej museli účastníci podľa rôznych vôní hádať, čo sa nachádza v nádobkách a vône priraďovať k častiam Bratislavy, pre ktoré boli podľa nich vône charakteristické.
Pripravené boli aj networkingové aktivity pre posilňovanie tímovej spolupráce a komunikačných zručností od organizácie Otvorená hra. V rámci aktivít od Lab si mohol každý návštevník vyrobiť vlastné odznaky alebo zistiť ako funguje 3D tlačiareň. A tam aktivity ani z ďaleka nekončili. MakerSpace Bratislava si pripravil aktivitu s výrobou vlastných zošitov, Ľuboš Odstrčil ukázal čaro skladania origami a nadšencov hudby potešil Marek Gregor, ktorý učil hrať na bicích. Milovníkov čítania potešil knižný stánok od vydavateľstva Slovart s knižnými odporúčaniami našich tohtoročných rečníčiek a rečníkov. Účastníci si mohli na záver všetky zážitky z dňa zachytené na mobilné telefóny vytlačiť vďaka fotostroju od CEWE.
Catering
Aj tento rok sme mali vďaka našim cateringovým partnerom na mieste pripravený chutný a pestrý catering. O doplnenie energie počas dňa sa postarali Goriffee, Sweet Beans, a Literárna čajovňa. Dávku sladkého zastrešili víťazka súťaže Pečie celé Slovenko 2, Lucia Gyenesová, účastníčka Dominika Svatá, zmrzlináreň Koun, sad Dobrý Ježko a Gaby’s bakery. Hlavné jedlo dňa zabezpečil náš hlavný cateringový partner Otto!. Tohtoročné podujatie sa síce nekonalo v tradičnom, horúcom letnom termíne, no to neznamená, že si netreba dávať pozor na pitný režim. Na pomoc pri doplnení tekutín sme povolali minerálnu vodu od TATRANSKÁ, ovocné šťavy od PIJO BIO, Yerba maté od Tea Shop, remeselné pivo od pivovaru Shenk a víno od JM Vinárstvo Doľany.
Čím si spríjemniť čakanie na ďalší ročník?
Ak ste sa podujatia nemohli zúčastniť, nezúfajte! Záznamy z vystúpení jednotlivých rečníkov a rečníčiek si budete môcť pozrieť na našom YouTube kanáli TEDxBratislava a záznamy z diskusií vypočuť v rámci nášho podcastu “Vo svojom živle”. A to nie je všetko. Vo svojom živle bude počas roka do éteru pravidelne vypúšťať myšlienky hodné šírenia. Zároveň pre vás po takmer dvojročnej pauze pripravujeme aj TEDxBratislavaWomen, ktorý sa uskutoční 28. októbra 2023. O mieste a vystúpujúcich budeme postupne pridávať info.
Organizačný tím
Tak ako minulý rok, aj tento rok si vďaka vám všetkým – účastníkom, desiatkam dobrovoľníkov, našim partnerom a generálnemu partnerovi SwissRe – s ktorých pomocou sa nám podarilo tohtoročné podujatie uskutočniť, odnášame skvelé zážitky a spomienky. Zároveň ďakujeme nášmu komunitnému partnerovi base4work za poskytnutie priestorov pri prípravách tohtoročného podujatia. V mene celého tímu TEDxBratislava vám týmto ďakujeme za vašu účasť a spoluprácu, a tešíme sa na ďalšie ročníky.
Nezabudnite sa pridať k odberu nášho newsletteru aby vám neunikli žiadne novinky, či už o prípravách našich ďalších podujatí, nových dieloch podcastu, ale aj mnoho ďalšieho.