Neviete, komu venovať 2% zo svojich daní? Hoďte si kockou

Neviete, komu venovať 2% zo svojich daní? Hoďte si kockou

Mnohí nepoukážu dve percentá z dane iba preto, že si nevedia vybrať. Aby sa vám to tento rok nestalo, použite našu pomôcku, ktorá vám uľahčí rozhodovanie.

Prešiel ďalší rok a opäť sa neviete rozhodnúť, komu venovať dve percentá z dane. Trafila som? Nebojte sa, aj môj malý prieskum medzi známymi potvrdil, že nie ste sami. Čo je však horšie, ukázal tiež to, že veľká časť ľudí nepoukáže dve percentá zo svojich daní iba preto, že si nevedia vybrať. Kampane s témou 2% vyskakujú už aj z chladničky, a tak ľudia výber odkladajú… až kým nie je neskoro. Aby sa vám to tento rok nestalo, uľahčíme vám to šikovnou a hravou pomôckou.

Za osem rokov príprav multižánrovej konferencie TEDxBratislava sme spolupracovali so stovkami obdivuhodných ľudí, z ktorých mnohí sa angažujú v mimovládkach a organizáciách spôsobilých prijať dve percentá z vašich daní. Uľahčite si rozhodovanie a stavte na niekoho z nášho užšieho výberu. Prečítajte si naše odporučenie alebo si o ich aktivitách vypočujte z úst samotných rečníkov. A keď sa ani tak nebudete vedieť rozhodnúť, “hoďte si kockou” na konci tohto blogu. 🙂

Viliam Dobiáš a Slovenský Červený kríž

„Nemám čas“, „Bojím sa, že to neurobím správne“ či „Nemôžem sa pozerať na krv“. To je len zopár z výhovoriek, ktorými ľudia ospravedlňujú svoju nečinnosť pri záchrane ľudského života. Ako však vraví lekár a záchranár Viliam Dobiáš, prvá pomoc a anjel strážny pomáhajú účinnejšie ako iba anjel strážny. Preto je inštruktorom prvej pomoci a odborným garantom projektu Krajina záchrancov. Ten má za cieľ spraviť zo Slovenska krajinu, v ktorej bude každý obyvateľ pripravený na situáciu, keď slovo pomoc bude znamenať záchranu života. Podporiť ho môžete na konto Slovenského Červeného kríža.

Illah van Oijen a Dobrý trh

„Keď Slovák povie, že niečo nie je možné, mali by ste to urobiť,“ povedala si pôvodom holandská fotografka Illah van Oijen, keď sa v roku 2011 pustila sa do príprav lokálneho trhu na Panenskej ulici. Dobrý trh sa odvtedy stal pevnou súčasťou pestrého diania v Bratislave a  malovýrobcov a kvalitné domáce produkty dnes širokej verejnosti predstavuje trikrát ročne – okrem Panenskej aj na Jakubáku a v Starej tržnici. Aby však dokázal oživovať verejný priestor Bratislavy aj v naďalej, každá pomoc sa Dobrému trhu zíde – aj tá v podobe dvoch percent z vašich daní.

Fero Paulíny a Aliancia Fair-play

Podľa Fera Paulínyho z Aliancie Fair-play sú malé podvody súčasťou našich každodenných životov. “Veď kedy ste naposledy cestovali načierno? Alebo ste z firemného paušálu volali kade-tade? Alebo pozerali Game of Thrones na torrentoch?” hovorí vo svojej prednáške z TEDxBratislava 2015. Niektorí sa však v živote stanú svedkami oveľa vážnejších podvodov, ktoré majú vplyv nielen na ich život, ale na verejný záujem, a je dôležité, aby sa o nich nebáli hovoriť. S vaším príspevkom Aliancia Fair-play môže hľadať a podporovať tieto Biele vrany a pokračovať v boji proti korupcii.

Cvernovka

Cvernovka sa za sedem rokov existencie stala výrazným kultúrnym a spoločenským bodom na mape Bratislavy. Roky nám pomáhala s uskladnením javiskových rekvizít a ďalších objemných vecí, ktoré nedokážeme skladovať v našich dobrovoľníckych podnájmoch. Teraz sami potrebujú podporu na to, aby sa im rovnakú živnú pôdu nezávislej umeleckej sféry ako na Košickej podarilo vybudovať aj na Račianskej ulici. Dve percentá z vašich daní pomôžu k vzniku Kreatívneho a kultúrneho centra.

Mária Jasenková a Plamienok

Nevyliečiteľne choré deti sú podľa Márie Jasenkovej z neziskovej organizácie Plamienok ako Malí princovia. Prichádzajú objavovať našu planétu aj napriek tomu, že rovnako ako Malý princ vedia, že odtiaľto o chvíľu odídu. Plamienok sa paliatívnej medicíne, teda starostlivosti o nevyliečiteľne choré deti, venuje už pätnásť rokov. Dáva im možnosť prežiť život doma v kruhu najbližších pod odborným dohľadom zdravotníkov a poskytuje psychologickú pomoc rodinám po strate blízkeho. Aby táto činnosť mohla byť pre rodiny zadarmo, pomôžu Plamienku aj prostriedky z dvoch percent vašich daní.

Matúš Čupka a Zelená hliadka

V našej spoločenskej DNA sme si zakódovali rôzne mestské legendy, kvôli ktorým si myslíme, že s verejným priestorom sa nedá nič urobiť. Že je to pridrahé, opäť sa to zničí a zašpiní a veď takto to predsa vždy bolo… Aby tieto urbánne mýty vyvrátil, založil Matúš Čupka neformálne združenie Zelená hliadka, ktoré v Bratislave a okolí bojuje s problematikou odpadu, vizuálneho smogu a bariér. Vaše dve percentá Zelenej hliadke pomôžu zabezpečiť vybavenie nevyhnutné na prácu v teréne, aby ňou aj naďalej motivovali ľudí i samosprávu k väčšej starostlivosti o verejný priestor.

Živica

Nejeden víkend sme strávili vo Vzdelávacom centre Zaježová, kde vznikol kopec skvelých nápadov, ako TEDxBratislava posunúť ešte o kúsok ďalej. Nesmieme preto zabudnúť podporiť aj neziskovú organizáciu Živica, ktorá “Zaježku” prevádzkuje, pretože podobne ako my sa svojimi aktivitami snaží inšpirovať k zmene – v oblasti vzdelávania, ekoporadenstva i hľadania vlastnej prirodzenosti. Podporte inšpiratívne cesty vo vzdelávaní, zodpovednej spotrebe a vedomej skromnosti.

Tomáš Bokor, Andrej Návojský a Človek v ohrození

Máte radi kvalitnú čokoládu a mobil je ako vaša ďalšia ruka? Potom by ste mali myslieť aj na to, kde majú tieto produkty pôvod a ako vaša kúpa ovplyvní občanov danej krajiny. Ako pripomína rozvojový profesionál Andrej Návojský, všetci sme jednou súčiastkou v systéme globálnej previazanosti. Ovplyvňujeme chudobu, klimatické zmeny, detskú prácu, ľudské práva, demokraciu, obchodné pravidlá, konflikty i vzdelanie ľudí, ktorí žijú ďaleko za naším vlastným plotom. Nezabúdajte preto na nich ani s podporou a venujte dve percentá z daní organizácii Človek v ohrození.

Janette Maziniová-Motlová a Eduma

Janette Maziniová-Motlová sa celý život pohybuje na pomedzí medzi svetmi “Cigánov a Gadžov”. Ako rodená Rómka od detstva zápasila s predsudkami a stereotypmi, dnes sa ich snaží rúcať. Tými najrozličnejšími formami širokej verejnosti ukazuje, že tieto dva svety sa majú od seba navzájom čo naučiť. Svojím najnovším projektom Online živá knižnica sa usiluje o vzdelávanie a porozumenie postavené na emočnom prežívaní a na zážitku, ktoré podľa nej naučia človeka viac ako klasická prednáška. Podporiť knižnicu môžete na konto neziskovej organizácie Eduma.

Jakub Ptačin a Slovensko.digital

Že to na Slovensku môže byť krajšie aj bez eurofondov a operačných programov, potvrdil Jakub Ptačin nielen v obľúbenom vystúpení na TEDxBratislava 2013, ale najmä v projektoch, ktorým sa venuje. S iniciatívou To sa nedá sa zameral na použiteľnosť štátnych webov a neskôr tvoril dizajn a komunikáciu občianskeho združenia Slovensko.digital, ktoré sa osiluje o zvýšenie kvality digitálnych služieb štátu na Slovensku. Pomôžte Slovensku.digital prostriedkami zo svojich daní zastaviť netransparentnú digitalizáciu štátnych služieb, napriek ktorej úradníkom stále robíme poštára.

13 dobrovoľníkov a TEDxBratislava

“Počuj, kým nevyzbierame aspoň tých 80 eur, ktoré nás to stálo, chceme promovať niekoho iného?” Aj toto zaznelo, keď sme vymýšľali kampaň k dvom percentám. Áno, približne toľko stojí každú organizáciu, ak sa chce stať poberateľom tohto príspevku, a nie každej sa tie peniaze podarí vôbec získať. Preto sme sa rozhodli pomôcť aj iným poberateľom a aj takto chceme pokračovať v našej misii zdieľať myšlienky hodné šírenia. Ak sa vám zdá, že to, čo robíme, dáva zmysel, podporte dvoma percentami zo svojich daní TEDxBratislava. Za každý dar vám ďakujeme.

A ak ste sa stále nerozhodli, nechajte za seba vybrať náhodu. Toto gifko sme zavesili na náš Facebook, kde ho môžete jednoducho zastaviť a nechať za seba rozhodnúť náhodu. Hlavne to neodkladajte a pomôžte dvoma percentami zo svojich daní tým, ktorí ich použijú zmysluplne.

Podporte_TEDxBratislava_dve_percenta_2017