Marek Pupák

Fotograf

Marek Pupák je slovenský dokumentárny fotograf, ktorého fotografie reflektujú spoločenské nálady a ľudské stopy vo verejnom priestore. Za tvorbu bol viackrát ocenený v súťaži Slovak Press Photo a jeho fotografie boli vystavené doma aj v zahraničí. V súčasnosti patrí medzi jeho najznámejšie projekty profil Blue Grandma na sociálnej sieti Instagram, ktorý zachytáva vzťah medzi Marekom a jeho modrovlasou babičkou.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Marek priniesol svojim projektom Blue Grandma na Instagram ľudskosť a láskavosť. Na svet sa pozerá cez fotografické oko a okrem modrovlasej babičky má v portfóliu množstvo fotiek, ktorými nás navádza vnímať život okolo seba. (Dominika Kašiarová)

Hugo Repáň

Podnikateľ

Hugo Repáň už ako študent založil recyklačný projekt EcoButt, kde cigaretový odpad premieňa na stavebný materiál na opravu ciest a chodníkov. Aktuálne vedie rastúci podnik a má pred sebou veľkú budúcnosť.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Hugo je dôkazom toho, že, keď veríte vo vlastný projekt, tak vek či nedostatok vlastných finančných zdrojov, nemusí byť hneď prekážkou. Nekonečný optimizmus a nastavenie mysle je učebnicovým príkladom, že viera vo vlastné schopnosti, je kľúčom pre odomknutie možností všade okolo nás. (Jana Solčianska)

Adrián Purkart

Zoológ

Adrián je vedecký pracovník, ktorého fascinujú mravce od útleho detstva. Aktuálne sa zameriava na štúdium hmyzu a jeho život v krajine ovplyvnenej človekom na Katedre zoológie na PriF UK v Bratislave.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Adriána sme vybrali pre jeho vášeň k vede a množstvu poznatkov zo zvieracej a hmyzej ríše. Vidí to, čo my môžeme bežne prehliadnuť a dokáže nás prinútiť zamyslieť sa nad nami a našim postavením v rámci prírody.  (Michaela Gajdošová)

Martin Geišberg

Hudobník

Martin Geišberg je dramaturg, hudobník, textár a spevák. Koncertoval s rôznymi interpretmi a kapelami, taktiež s vlastnou skupinou UMK (Umenie milovať krásu). Geišbergova hudba spája prvky popu, rocku a folku a často reflektuje kultúrne zmeny či osobné skúsenosti.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Martin je magický. Martinove vystúpenia sú magické. Ak sa započúvate do jeho hudby, nikdy neprestanete počúvať. Prináša so sebou pokoj, porozumenie, zvedavosť, tradíciu. Z môjho pohľadu má len pár hudobníkov takúto magickú moc a ja chcem, aby sme túto mágiu vyslali do sveta. (Nikoleta Moravcová)

Lukáš Priškin

Podnikateľ

Lukáš Priškin je zakladateľ sociálneho podniku Deeply, kde sa snažia cez kvalitne odvedenú prácu búrať predsudky voči zdravotne a sociálne znevýhodneným ľuďom a zároveň vytvárať pre nich flexibilné pracovné miesta v upratovacích službách. Vyštudoval katolícku teológiu a absolvoval Nexteria leadership academy. Počas štúdia založil občianske združenie Zmudri.sk, ktoré sa venuje vzdelávaniu učiteľov a mladých ľudí po celom Slovensku. Projekt Deeply v roku 2022 získal ocenenie Social Impact Award.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Lukáš nás oslovil veľkým srdcom, ktoré vkladá do podnikania s cieľom pomáhať ľudom. Jeho prístup k sociálne a zdravotne znevýhodneným ľuďom by mal byť vzorom pre nás všetkých. (Jana Solčianská)

Filip Dřímalka

Expert na digitálne inovácie

Filip Dřímalka je popredným odborníkom na digitálne trendy a ich implementáciu vo firmách. Svoje know-how v oblasti digitalizácie a inovácií pretavuje do strategického poradenstva pre riadenie firiem a úspešných rozvojových programov. Založil projekt Digiskills.cz, ktorý rozvíja digitálne zručnosti desiatok tisíc zamestnancov v regióne strednej a východnej Európy, a projekt Digitask.cz – prvé trhovisko digitálnych inovácií a expertov v Českej republike.

Je autorom mnohých inovácií, ktoré dnes slúžia ako základ rozvojových programov pre kompetencie budúcnosti. Napísal prvú českú knihu o digitálnej transformácii HOT : Ako uspieť v digitálnom svete, moderuje podcast HOTCAST s inovátormi a je držiteľom ocenenia LIGS za inovatívne projekty v oblasti vzdelávania dospelých. V súčasnosti dokončuje svoju druhú knihu The Future of No-Work (Budúcnosť nepráce), ktorá sa zaoberá budúcnosťou práce v ére umelej inteligencie.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Filipa sledujem už veľmi dlho a fascinuje ma jeho prehľad v digitálnych inováciách. Po každom stretnutí s ním ostávam plná inšpirácie zo sveta digitálu a zároveň plná očakávaní, čo nám ešte budúcnosť prinesie. Filip vie ukázať cestu v mori noviniek a načrtnúť správne otázky týkajúce sa budúcnosti, ktoré by mal každý z nás riešiť a vnútorne zodpovedať. (Nikoleta Moravcová)

Lucia Morvai

Manažérka

Lucia je riaditeľkou pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu v neziskovej organizácii Správca zálohového systému, ktorá má na starosti systém zálohovania plastových fliaš a plechoviek na Slovensku. Ako projektová manažérka stála pri zrode systému, ktorý už krátko po svojom vzniku prekonal všetky očakávania ohľadom efektívnosti zberu obalov a ich následnej recyklácie. Systém zásadným spôsobom zmenil správanie spotrebiteľov, mal nečakaný dopad na kvalitu životného prostredia a stal sa inšpiráciou pre mnohé ďalšie krajiny, ktoré pripravujú zavedenie vlastného systému.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Vymyslieť a zaviesť systém, ktorého súčasťou sú výrobcovia, obchody, štátne organizácie a spotrebitelia so svojimi často protichodnými záujmami, určite nebolo ľahké. Na Slovensku sa to podarilo nečakane dobre. Zaujímalo ma, vďaka čomu je projekt taký úspešný a ako využiť túto skúsenosť pri riadení iných projektov. (Rastislav Geschwandtner)

Lucia Ciranová

Dizajnérka

Lucia je strategická dizajnérka so skúsenosťami v dizajnových výskumných metódach, strategickom predvídaní a plánovaní & udržateľnej inovácii. Pôsobí na priesečníku tém dizajnu, technológií a ľudského správania. Pracovala s globálnymi značkami ako Fjord London (Accenture Song), Google, Adidas, Space 10 & IKEA ako aj s “tech-for-good” startupmi a verejnými inštitúciami vo Veľkej Británii a Škandinávii. V súčasnosti vedie dizajnovú jednotku na Výskumnej a inovačnej autorite na Úrade vlády SR.

 

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Lucia sa rozhodla ísť študovať do zahraničia a objavovať svet z lepšej perspektívy. Po niekoľkých rokoch sa vrátila na Slovensko, na Úrad vlády SR, kde pomáha zmeniť interpretáciu problému na príležitosť tejto krajiny, prilákať talent naspäť na Slovensko a posunuť myslenie na úroveň, vďaka ktorej každý z nás objaví, že sme krajina nepopísaného listu s veľkým potenciálom.  (Martin Péchy)

Iryna Zelyk

Spisovateľka

Mama, ktorá píše rozprávky zo života. Iryna Zelyk vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave a momentálne študuje psychológiu. Po narodení druhého dieťaťa začala písať rozprávky, aby pomohla staršiemu synovi pochopiť emócie spojené s príchodom súrodenca. Dnes patrí medzi najčítanejších detských spisovateľov a jej jedinečné knižky o detských pocitoch sa stávajú mnohým rodinám nielen inšpiráciou, ale aj pomôckou pri emocionálnej výchove ich ratolestí.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Iryna je spisovateľka, ktorej tvorba predstavuje zaujímavý spôsob komunikácie medzi deťmi a rodičmi o pocitoch. Vo svojich rozprávkach nám ponúka možnosť nahliadnuť na cestu ktorá vedie k porozumeniu našich ako aj detských pocitov a ich vzájomnom rešpektovaní, spracovávaní a prijímaní. V dnešnej unáhlenej dobe poukazuje na potrebu zastaviť sa a nájsť si čas na jeden druhého. (Martina Valušiakova)

Lucia Záhorcová

Psychologička a poradkyňa

Lucia je psychologička, poradkyňa pre pozostalých, vysokoškolská pedagogička a vedecká pracovníčka na Ústave experimentálnej psychológie CSPV SAV. Jej srdcovou témou je odpustenie, ktorému sa venuje vo výskume i v praxi.

Vzdelanie v Terapii odpustením získala pod vedením prof. Enrighta na Univerzite vo Wisconsin-Madisone. Prostredníctvom profilu odpustenie.sk popularizuje tému odpustenia a príbuzné psychologické témy. Dokončuje knihu, ktorá sa zaoberá odpúšťaním ako cestou k vlastnému uzdraveniu.

Prečo vám ju chceme predstaviť?

Odpustenie je náročná a mnohokrát bolestivá téma, ktorá sa ale týka každého z nás. Je potrebné si auvedomiť, že prostredníctvom odpustenia oslobodzujeme samých seba a môžeme tak značne zvýšiť kvalitu vlastného života. (Michaela Gajdošová)

 

Erik Šille

Vytvarník

Erik Šille patrí k výrazným maliarskym osobnostiam strednej generácie na Slovensku. Venuje sa maľbe a kresbe.

Vychádza z animovaných filmov, reklamy, rôznych podôb subkultúry, všíma si veci verejné, politické a ekologické. Vo svojich obrazoch eklekticky spája odkazy na rôzne obsahy a kontexty, pričom ich konečný charakter je silne existenciálny. Od roku 2004 pravidelne vystavuje na Slovensku a v zahraničí. Realizoval aj samostatné výstavy v Japonsku, USA, Čechách či Rakúsku, Belgicku, Indonézii. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení.

Prečo vám ho chceme predstaviť?

Fascinuje ma, ako hovorí o tvorivosti, originalite v dobe všadeprítomného vizuálneho smogu prostredníctvom klasického média – maľby a kresby, ktoré sú sprofanované a dávno stratili svoj pôvodný význam. Stotožňujem sa s jeho presvedčením, že umenie musí mať nejaký odkaz, posolstvo. Prostredníctvom svojich diel, ktoré idú pod kožu, inšpirovaných reklamou, animovanými filmami, subkultúrami reaguje na pálčivé témy. Ako sám hovorí „sú ako pieta v cukrovej vate“. (Tatiana Hičárová)

Jasmína Houdek a Pavel Houdek

Inštruktori sebaobrany

Jasmína  Houdek je poprednou osobnosťou v boji proti sexualizovanému násiliu. Traumu zo znásilnenia prekonala založením startupu Moderní sebeobrana a spoluautorstvom bestselleru Moderná sebaobrana.

Emancipačnú sebaobranu propaguje na konferenciách, vo vylúčených lokalitách a snaží sa ju dostať do učebných osnov. Učí využívať hlas, ako zbraň a vyhnúť sa násiliu prv, než prepukne, pod heslom: Ak sa dnes ozvem, nemusím sa zajtra brániť fyzicky. Je laureátkou ceny Františky Plamínkovej v kategórii feministka roka.

Pavel  Houdek je hlavným lektorom siete škôl modernej sebaobrany, ktoré ponúkajú prevenciu násilia cestou emancipačnej sebaobrany. Výuka vychádza z vedeckých základov a dát o skutočných zločinoch. 

Roky pôsobí v neziskových organizáciách na pomoc obetiam trestných činov a verejne presadzuje elimináciu sexuálneho a rodovo podmieneného násilia. Je spoluautorom bestselleru Moderná sabaobrana.

Prečo vám ich chceme predstaviť?

Pretože ide o horúcu a žiaľ stále aktuálnu tému. Jasmína a Pavel prinášajú nový prístup, ako spoznať a obhájiť svoje hranice. Ako použiť svoj hlas ako zbraň. Ako predchádzať sexualizovaným útokom na ulici, v dopravných prostriedkov, v práci i v domácom prostredí, ako vziať do vlastných rúk svoju dôstojnosť a slobodu. Bez ohľadu na rod, vek a postavenie v spoločnosti presiaknutej verbálnymi a fyzickými atakmi na dennej báze. (Martina Godalová)

Lenka Molčányiová

Saxofonistka a flautistka

Lenka Molčányiová je multižánrová saxofonistka a flautistka, spoluzakladateľka o.z. Za hranice s hudbou a redaktorka Rádia Devín.

Lenka študovala barokovú hudbu a jazz na školách vo Florencii, v Lipsku a v Prahe. V magisterskom štúdiu pokračuje od septembra na prestížnej škole New England Conservatory v Bostone.

Od r. 2017 je členkou jazzovej kapely Tibor Feledi Kairos Quintet, s ktorou získali ocenenie Radio_Head Awards za ich debutový album a predstavili sa aj na hlavnom pódiu Bratislavských Jazzových Dní. So svojim autorským projektom Baroque Goes Jazz Trio, Lenka odohrala koncerty na festivaloch Viva Musica! či City Sounds v SRo.

Na TEDxBratislava 2023 vystúpi s doprovodom v podaní Pavla Berezu, ktorý sa podieľal na mnohých albumoch, štúdiových nahrávkach a soundtrackoch k filmom.  Ústrednou časťou jeho kariéry bola účasť na projektoch, no v roku 2017 vydal vlastné CD „Intuition“. Bolo nominované na najlepší slovenský jazzový album roka 2017 v rámci Radio Head Awards a na Esprit jazz awards na cenu za najlepšie slovenské jazzové CD.

 

Prečo vám ju chceme predstaviť?
Lenku považujem za veľmi talentovanú hudobníčku, ktorá patrí medzi mladú jazzovú generáciu. Jej hra na saxofón je príjemná a osviežujúca, a dokáže sa s ľahkosťou pohybovať medzi rôznymi hudobnými žánrami. Teším sa na to, že bude mať príležitosť prezentovať túto hudobnú rozmanitosť a ukázať, ako sa tieto žánre vzájomne ovplyvňujú a obohacujú. (Andrea Hrnčiariková)

Denisa Šulcová

Prvá slovenská horská vodkyňa

Denisa Šulcová je lezkyňa, lyžiarka, inštruktorka lyžovania, ale najmä prvá slovenská horská vodkyňa. V roku 2022 v Chamonix získala prestížny titul UIAGM. Pôsobila v mnohých kútoch Zeme a venovala sa behu náročných ultramaratónov. Ako rodená Popradčanka, pôsobí vo svojom milovanom kraji pod Tatrami. Keď netrávi čas s klientami, tak sa venuje svojim dvom dcéram. Tiež sa organizuje Medzinárodný festival horských  filmov v Poprade, čo jej umožňuje zdieľať zážitky a rozvíjať profesionálny potenciál v komunite milovníkov hôr.

Prečo vám ju chceme predstaviť?
Denisa je skvelým príkladom toho, že kde je vôľa tam je cesta. Celý svoj život sa venuje športu a aj vďaka tomu sa minulý rok stala historicky prvou horskou vodkyňou Slovenska. Jej odhodlanie a prístup môže byť príkladom pre mnohých z nás. (Jozef Paulišin)

Veronika Magočová

Neurochirurgička

Veronika Magočová pôsobí ako neurochirurgička v Univerzitnej nemocnici v Košiciach a vo svojich 28 rokoch robila prvú operáciu mozgu svojho druhu na Slovensku. V prípade neurochirurgie ide v tak mladom veku o niečo nevídané. Veronika bola počas tejto operácie hlavnou operatérkou ako súčasť tímu, ktorý ako prvý na Slovensku zrealizoval hlbokú mozgovú stimuláciu u pacienta s Parkinsonovou chorobou s použitím takzvanej bezrámovej metódy.

Prečo vám ju chceme predstaviť?
Veronika je typom človeka, akých by sme si v krajine priali čo najviac. Počas štúdia medicíny sa začala venovať aktuálne využívaným spôsobom liečenia Parkinsonovej choroby. Videla, že sa to dá robiť inak a lepšie. Nasledovala svoj vnútorný hlas a po mnohých stážach sa jej, vo veku 28 rokov, podarilo na Slovensko priniesť nový spôsob operácie spomínanej choroby – bezrámovú metódu pre hĺbkovú mozgovú stimuláciu. (Jozef Paulišin)