11 nov Mať TEDx vystúpenie, to nie je len tak
Keď mi Ivan Ježík napísal email, či by som prijala pozvanie byť rečníčkou na prvý TEDxTrenčín, akurát som bola na TEDxPrague. Trochu šoknutá som email len ohviezdičkovala a vrátila sa k nemu až druhý deň, keďže som chcela naplno nasávať pražskú TEDx atmosféru.
1. Ja mám byť rečníčkou?
Druhý deň som Ivanovi volala a povedala som mu, že nechápem, čo zaujímavé by som už len ja mohla povedať. A vôbec, prečo práve ja? Jeho odpoveď bola, že sa mu páčia aktivity, do ktorých som alebo som bola zapojená a štýl mojej komunikácie. To, ako otvorene a úprimne hovorím o vysokom školstve a jeho problémoch, ktoré ako odborná asistentka na vysokej škole dobre poznám. Ale že je zaujímavé aj to, ako beriem materstvo s nadhľadom a humorom. Predbežne som súhlasila a dohodli sme sa, že sa osobne stretneme.
2. A o čom budem hovoriť?
Do stretnutia som rozmýšľala o ponuke. Je to predsa len pocta, byť pozvaná za rečníčku. Ale aj veľká zodpovedosť. Na jednej strane sa vo mne bili pochybnosti, či ozaj môžem povedať niečo hodné šírenia. Na strane druhej sa ozývalo moje ego, že vystúpiť na TEDxe a nechať za sebou TEDx video je predsa len niečo špeciálne.
Na stretnutí sme sa rozprávali o tom, čo všetko smerovalo k tomu, že momentálne robím všetky tie aktivity, ktoré robím. Práve môj príbeh mal byť obsahom vystúpenia. Lenže aj o tom som musela veľmi dlho premýšľať a zistiť, prečo robím veci, ktoré robím a prečo ich robím tak, ako ich robím.
3. Mám prvý nástrel a robíme úpravy
Dohodli sme sa, že urobím prvý náčrt talku. Tým, že sama poznám prácu s TEDx rečníkmi, snažila som sa byť zodpovedná a v polke augusta som mala spísanú prvú verziu. Išlo to až podozrivo ľahko. Jednoducho som napísala svoj príbeh. S Ivanom sme to prešli, upravili, opäť prešli a opäť upravili. Zároveň s textom som pripravila aj prezentáciu zloženú z fotiek.
4. Niečo mi v tom talku chýba
Lenže aj napriek tomu, že mi Ivan hovoril, že je to dobré, nejak som cítila, že to proste nie je ono. Potvrdilo sa mi to, keď som si prvýkrát skúsila talk pred Ivet z nášho tímu. Povedala, že je to fajn, ale akosi tomu chýba poriadna pointa. Vedela som, že je na čase obrátiť sa na najväčšieho odborníka – Vladka z nášho tímu, ktorého považujem za najlepšieho kouča rečníkov. Práve on vypiplal Stephena Cavea, ktorého talk sa dostal na TED stránku a dnes už má viac ako 1,7 mil. videní.
5. Nechám sa riadne spucovať a hľadám hlavnú myšlienku
A Vladko ma veru riadne sfúkol, pridal poznámky a pripomienky. Poprosila som o pripomienky aj Ivet a Danku z tímu. Viac ľudí znamená viacero pohľadov a to je užitočné. Následne som začala prerábať svoj talk. Tentokrát to už vôbec nešlo tak ľahko. Zakomponovať pripomienky, vynechať nepodstatné, zdôrazniť dôležité. To bol moment, kedy som začala súcitiť s našimi rečníkmi na TEDxBratislava, ktorých takto pucujeme.
Lebo zrazu som bola na druhej strane. Napriek tomu, že som sama koučovala rečníkov, na svoj vlastný talk som sa nevedela pozrieť s nadhľadom. Nedokázala som nájsť hlavnú myšlienku, to, čo by malo v ľuďoch ostať rezonovať, keď dorozprávam. Až táto Vladkova pripomienka mi pomohla: “Podľa mňa si doer a nie dreamer a nikdy si nemala utopickú ašpiráciu zlepšovať svet. Ty si sa podľa mňa k tomu dostala krôčik po krôčiku, by doing a zrazu keď si zdvihla zrak z To-do listu, tak si si uvedomila, že kua, veď ja robím cool veci. Ponaučenie je, že kašli na snívanie, nebuď lenivý, prospešnosť príde.” Zrazu som mala jasné, čo má byť hlavná myšlienka. A na základe toho som text prerobila.
6. Nacvičujem
Keď som už konečne bola s textom spokojná a prezentácia bola už tiež hotová, začala som si celé vystúpenie skúšať. Sama doma s časovačom. Neučila som sa síce text naspamäť, ale musela som vedieť, čo nasleduje za čím, kedy prepnúť slidy prezentácie a pod. Deň pred TEDxTrenčín sme mali aj generálku priamo na mieste podujatia, čo mi výrazne pomohlo. Získala som cit pre pódium, zistila som, že svetlo mi bude riadne svietiť do očí a z publika tak budem vidieť len prvý rad. Dokopy som si talk vyskúšala asi desaťkrát.
7. A ide sa na to
V sobotu 4. októbra som sa ako predposledná zo všetkých postavila pred ľudí a povedala svoj príbeh. Napriek nácvikom som bola nervózna, vidno to najmä v počiatočnom kolísaní sa zo strany na stranu. Aj ten prameň vlasov v očiach tam nemusel byť od začiatku. A jednu vetu som zabudla. A raz som preklikla slide skôr. A raz som sa pomýlila.
Ale bez poriadnej prípravy by som to nedala vôbec. A práve preto som toto spísala. Pre budúcich TEDx rečníkov aj TEDx organizátorov. Vystúpenia rečníkov sú podstatou TEDx podujatí a videá z vystúpení sú to jediné, čo po nich ostáva. Preto odporúčam príprave rečníkov z oboch strán venovať veľa času a energie. Výsledok za to stojí. Aj keď v mojom prípade nechám posúdenie na iných.